fbpx
PRZEPISY, WYTRAWNIE

3 POMYSŁY NA WEGAŃSKIE KOTLETY (bez smażenia!)

Jeśli chodzą za Tobą sycące kotlety mamy, to dobrze trafiłeś 😉 Mam dla Ciebie kilka pomysłów na to, jak z łatwo dostępnych produktów przygotować nieco odmienione wegańskie kotlety. Te będą na pewno zdrowsze i przede wszystkim błyskawiczne w przygotowaniu. Co więcej zadbałam również o to, aby były dobrym źródłem białka.

 

Rozpoczynając swoją przygodę z dietą roślinną warto zwrócić uwagę na to, aby była ona bogata w produkty białkowe. Co prawda odżywiając się, przez krótki okres czasu, typowo nie-białkowo, nie narobimy sobie wielkiego problemu. Nawet ryż, brokuły czy choćby owies zawierają ten makroskładnik i sumując wszystko, co zjedliśmy w ciągu dna, okazuje się, że wcale tego białka tak mało sobie nie dostarczyliśmy. Nie mniej białko jest ważnym elementem naszej diety i należy dostarczać go na co dzień w ilościach adekwatnych do naszej aktywności fizycznej. Jeśli na poważnie myślimy o weganizmie, mamy pewne marzenia, cele sportowe, np. chcemy przebiec półmaraton, to powinniśmy szczególnie szybko zainteresować się tym tematem. Choć tofu jest fajne, zdrowe i można przygotować z niego niemal wszystko, to warto też odkryć rośliny strączkowe. Są one tanie, polskie i szczególnie wdzięczne w przyrządzaniu pysznych kotletów na polskie smaki 🙂

Te proponowane dzisiaj przeze mnie nie należą do tłuściochów. Są raczej kruche, co dla mnie stanowi duży atut. Idealnie nadają się dla osób z wrażliwymi jelitami czy refluksem, które powinny unikać smażenia.

To co? Zapraszam do gotowania!

 

KOTLECIKI Z KASZY GRYCZANEJ, SOCZEWICY I PIECZAREK

SKŁADNIKI (14 drobnych kotletów)

100 g kaszy gryczanej (przed ugotowaniem)

150 g czerwonej soczewicy (przed ugotowaniem)

120 g pieczarek (obranych)

60 g białej części pora

25 ml oleju rzepakowego

suszony majeranek

suszony lubczyk

pieprz

sól

PRZYGOTOWANIE:

  • Pieczarki obieramy, kroimy w drobne części.
  • Białą część pora kroimy w talarki i podduszamy na łyżce oleju z solą i pierzem.
  • Soczewicę dokładnie płuczemy. Kaszę i soczewicę gotujemy osobno w osolonej wodzie. Powinny być zupełnie miękkie.
  • Mieszamy wszystkie składniki w dużej misce. Dolewamy jeszcze 15 ml oleju. Doprawiamy solą, pieprzem, MAJERANKIEM I LUBCZYKIEM.
  • Za pomocą łyżki formujemy średnie kotleciki. Układamy na papierze do pieczenia i wrzucamy do nagrzanego piekarnika. Czas pieczenia to ok. 25 min. zaczynając od 200 st. i zmniejszają do ok. 150 st. (w zależności od mocy piekarnika). Po połowie czasu obracamy na drugą stronę.

 

Kolejne dwa pomysły na moje ulubione i chyba najprostsze kotlety świata, podzieliłam na dwie wersje smakowe. Jak dla mnie obie wymiatają! Choć chyba bardziej moje serce skradły te z czubrycą. Co ważne, powinniście raz na zawsze zapamiętać połączenie 2 produktów: fasola biała jasiek + migdały = POEZJA! To zawsze wyjdzie i jest trafione niczym bazylia z pomidorem (również w słodkiej wersji :D)

 

KOTLECIKI Z BIAŁEJ FASOLI I MIGDAŁÓW

SKŁADNIKI (12 drobnych kotletów)

400 g ugotowanej białej fasoli jaś (ok. 180 g nieugotowanej)

100 g migdałów

35 ml oleju rzepakowego

1 ząbek czosnku

100 ml niegazowanej wody

NA BUŁGARSKI SMAK

czubryca

lubczyk suszony

pieprz

sól

LEKKO PIKANTNE I IMBIROWE

*tutaj dodałam 6 g skrobi ziemniaczanej – dzięki temu mniej się kruszyły

imbir mielony

chilli

przyprawa bez glutaminianu sodu „Grill skrzydełka ogniste”

pieprz

sól

PRZYGOTOWANIE:

  • Fasolę gotujemy w lekko osolonej wodzie do miękkości (po uprzednim całonocnym namoczeniu).
  • Migdały mielimy na mąkę (najlepiej w młynku do kawy).
  • Miksujemy wszystkie składniki.
  • Doprawiamy, mieszamy i za pomocą łyżki formujemy średnie kotleciki. Układamy na papierze do pieczenia i wrzucamy do nagrzanego piekarnika. Czas pieczenia to ok. 30 min. zaczynając od 200 st. i zmniejszają do ok. 150 st. (w zależności od mocy piekarnika). Po połowie czasu obracamy na drugą stronę.

 

Z CZYM PODAWAĆ?

Zarówno kotlety gryczane, jak i fasolowe smakują świetnie na zimno oraz ciepło. Obłędna wersja obiadowa, to po prostu przygotowanie sosu z passaty pomidorowej, zagrzanie w niej kotlecików, dodanie przypraw i gotowe! Do sosu z gryczanymi dodaję majeranek, a do fasolowych zioła prowansalskie i oregano, czyli kolejny duet idealny 🙂

Gdy fasolowe z czubrycą zatopione są już w pomidorowym sosie, dodajcie koniecznie moje najukochańsze pieczone bataty w marynacie i rukolę. Niebo w gębie!

Następnego dnia podaję je również na kanapce z przeróżnymi dodatkami. Pyyycha!

 

 

A jakie są Wasze ulubione pomysły na szybkie i zdrowe kotlety wegańskie?

 

Ściskam i życzę samych udanych eksperymentów w kuchni!

Aga

 

 

BĄDŹMY W KONTAKCIE !

Obserwuj fanpage bloga. Bądź na bieżąco z ciekawymi materiałami i nowymi wpisami na Facebook oraz Instagram

 

 

Previous Post Next Post

You Might Also Like

2 komentarze

  • Reply Kasia 29 marca, 2018 at 1:51 pm

    Kotleciki z białej fasoli i ziemniaków zrobiłam, zamiast czubrycy dodałam cząbru (źle przeczytałam ;)) i wyszły pyszne, delikatne jak chmurka. Gdyby troszkę mniej się kruszyły byłby idealne 🙂

    • Reply Agnieszka 30 marca, 2018 at 10:01 am

      Super! Cieszę się bardzo, że smakowały 🙂

    Leave a Reply