Wegański twarożek na słodko z tofu i rodzynkami to już klasyk, ale co mają zrobić Ci którzy na tofu i wszelkie inne produkty sojowe są uczuleni a nabiału nie jedzą z innych powodów? No właśnie, w takiej też sytuacji życiowej sama siebie postawiłam i znalazłam optymalne, idealnie dopracowane dietetycznie, a przy tym przepyszne rozwiązanie. Co więcej przemyciłam tu jedną z najzdrowszych roślin na globie czyli…
… czerwoną fasolę (m.in. działanie antynowotworowe oraz obniżające poziom cholesterolu!). Wiem, wiem, brzmi odpychająco. Bo jak niby roślina strączkowa, którą dodaje się do wytrawnych dań ma smakować w jakimś mazidle? Ci bardziej zaawansowani w „fit” przepisach powiedzą, że znają ciasto z fasoli czy ciecierzycy, ale za dużo z tym roboty a poza tym ciastem nie posmarujemy świeżutkiej skibki chleba na śniadanie, prawda ;-)? Stąd też pomysł na błyskawiczny twarożek, który autentycznie po schłodzeniu ma delikatnie „mleczny” smak i to bez użycia łatwo imitujących nabiał produktów sojowych tj. tofu czy mleko sojowe ani kosmicznie drogich orzechów nerkowca.
Niejedzenie produktów sojowych przy roślinnym sposobie odżywiania się wymaga dość sprawnego radzenia sobie z zamiennikami, tak, żeby strączki nie wyszły bokiem. Ten przepis jest najlepszym przykładem, że MOŻNA bez wielkiego nakładu czasu i pieniędzy. Co więcej otrzymany twarożek nie jest tak tłusty, jak np. ten z orzechów nerkowca czy nasion słonecznika, czyli możemy hojnie posmarować skibę i nie mieć wyrzutów sumienia, a w ciągu dnia chrupać sobie ulubione orzechy, pestki i nasiona. Good deal? Ja myślę! 😉
SKŁADNIKI na orzechowy twarożek z czerwonej fasoli (ok. 6 porcji)
- 30 g Orzechy włoskie
- 6 g Wiórki kokosowe
- 240 g Fasola czerwona, konserwowa
- 20 g Rodzynki suszone
- 20 g Masło orzechowe, bez dodatku cukru, oleju palmowego i soli
- 6 g Cukier kokosowy/syrop klonowy/miód
- 30 ml Ciepła woda/mleko roślinne
- Sok z cytryny i szczypta soli morskiej do smaku
- Fasolę przelewamy na sitku wrzącą wodą. Blendujemy wszystkie składniki, oprócz wiórek, ze szczyptą soli i 30 ml ciepłej wody. Doprawiamy sokiem z cytryny i mieszamy z wiórkami.
*najlepiej smakuje schłodzony.
*ja używam blendera ręcznego.
*twarożek jest średnio słodki, tak, aby móc bawić się super słodkimi i super zdrowymi dodatkami, jak np. po prostu świeże owoce (polecam kaki!); świetnie będzie też smakował skropiony miodem/syropem klonowym lub z obłędnie zdrową nutellą śliwkową z awokado!
* w wersji bardziej deserowej polecam podwoić ilość rodzynek i cukru kokosowego. Niech nazwa Cię nie zmyli. Jest niesamowicie odżywczy i nie podnosi tak gwałtownie poziomu glukozy we krwi, jak czysty cukier trzcinowy! 😉
1 PORCJA TWAROŻKU Z CZERWONEJ FASOLI to ok. 115 kcal || 5 g B || 6 g T || 10 g W
SKŁADNIKI na waniliowo-cytrynowy twarożek z białej fasoli (ok. 6 porcji)
- 12 g Wiórki kokosowe
- 240 g Fasola konserwowa biała
- 35 g Śliwka, suszona (ok. 3 duże sztuki)
- 150 ml Ciepła woda/mleko roślinne (np. z orzechów nerkowca)
- 20 g Masło orzechowe (bez dodatku cukru, oleju palmowego i soli)
- 6 g Cukier kokosowy (* w wersji bardziej deserowej ok. 20 ml syropu klonowego/miodu/cukru kokosowego)
- Sok z połowy cytryny
- Kilka kropli naturalnego aromatu waniliowego (z wanilią Bourbon)
Przygotowanie
- Fasolę przelewamy na sitku wrzącą wodą. Blendujemy wszystkie składniki. Doprawiamy sokiem z cytryny.
*najlepiej smakuje schłodzony.
*wersja poza nawiasami jest zdecydowanie bardziej „wytrawna” i stanowi wręcz doskonałe tło pod zdrowe słodzidło, nutellę czy dżem; mnie posmakował bardzo skropiony miodem i posypany orzechami nerkowca! <3
1 PORCJA TWAROŻKU Z BIAŁEJ FASOLI to ok. 97 kcal || 4 g B || 4 g T || 10 g W
Daj proszę znać, czy takie twarożki wejdą na stałe do Twojego menu i czy tak, jak ja czujesz po nich napływ energii? 😀
Smacznego! 💚😉
BĄDŹMY W KONTAKCIE !
Wskakuj na Facebook oraz Instagram.
Komentuj i dziel się ze światem.
Twoja obecność z pewnością przyczyni się do nie jednego uśmiechu na mojej twarzy!
2 komentarze
Hej, dzięki za świetne przepisy!
Chciałam zapytać dlaczego przelewasz fasolę wrzątkiem? Niektórzy twierdzą, że woda z fasoli jest pełna składników odżywczych i powinno używać się całej zawartości puszki.
Co robić?
Hej, proszę bardzo! Cała przyjemność po mojej stronie ;).
O tej teorii ze składnikami odżywczymi nie słyszałam. Robię to, aby oczyścić ją z nadmiaru soli z zalewy i zlikwidować czasem delikatnie odczuwalny „puszkowy posmak”.