Żelazo budzi postrach, kłopota, spędza sen z powiek, a w istocie rzeczy nie powinno! Ma ono bowiem wiele świetnych roślinnych źródeł. Kluczowe jest poznanie kilku dietetycznych sztuczek. Zatem do dzieła. Koniec z mitem anemicznego roślinożercy!
Obaliłam już mit wapnia. Dziś #czyweganiemajaproblemz… żelazem? A niebawem kolejna odsłona na temat kwasów tłuszczowych omega-3. Stay tuned!
Teraz do sedna. Zacznijmy od najważniejszego odkrycia badaczy:
To nie weganie, a wegetarianie borykają się z większymi niedoborami żelaza.
To bardzo istotna informacja! Możliwe, że to główny winowajca. Białko zwierzęce z nabiału, którego wegetarianie jedzą często zbyt wiele (podświadoma rekompensata białka z mięsa), istotnie ogranicza wchłanianie żelaza poprzez nadmierną podaż wapnia. Druga kwestia to niewyszukanie niskie spożycie bogatych w żelazo strączków, nasion i orzechów połączonych z warzywami i owocami (bogate w witaminę C). Wegetarianie nie jedzą ich na potęgę, bo po co? Znacznie łatwiej sięgnąć po dobrze znany ser, niż blendować fasolę na pastę (sic!). Napchany nabiałem brzuszek nie ma już ochoty na eksperymenty i to trzeba zmienić. Potrawy z ciecierzycy, różnego rodzaju fasoli, soczewicy są przepyszne, lekkie i w znaczny sposób dostarczają nam niezbędnych składników mineralnych. Nie martwimy się kwasem fitynowym – nocne namaczanie i gotowanie niweluje problem.
Trzymanie się tej podstawowej zasady pozwoli w znacznym stopniu poprawić słabe wynikami morfologii.
Nie trudno zaprzyjaźnić się ze strączkami. Możemy zacząć od tych w puszce. Nie ma w tym nic gorszącego. Jestem pewna, że gdy choć raz sam je ugotujesz, to po te z puszki sięgniesz już tylko w kryzysowych sytuacjach. Smakuje tak, że wyjada się z garnka! 😋
❗Co zaś w przypadku, gdy w naszej diecie nie ma nabiału, a nadal mały problemy z niską hemoglobiną?
Możliwe, że wtedy sami utrudniamy sobie sprawę poprzez picie dużej ilości herbaty, kawy, alkoholu w okolicach do 1 h przed i do 2 h po posiłku. Nie odkryłam tym Ameryki, jednak zastanów się proszę czy nieświadomie nie popełniasz tego błędu?
❗W jaki sposób łatwo zwiększyć przyswajalność żelaza?
Oczywiście kłania się tutaj niezastąpiona witamina C. Pamiętajmy, że jest ona niezwykle „delikatna”. Gotowanie, a nawet przechowywanie w lodówce powoduje jej spore straty. Dlatego też, gdy robimy hummus to starajmy się używać świeżo rozkrojonej cytryny. Gdy robimy sałatkę to z papryką przechowywaną w temperaturze pokojowej. Gdy gotujemy to dodajemy wszystko co bogate w witaminę C pod koniec.
Warto również pamiętać, że obfitujące w żelazo orzechy, potrzebują (w szczególnych przypadkach niedoborów) odpowiedniego traktowania. Namaczanie ich na noc to wspaniały i prosty sposób na uwolnienie cennych składników.
A na koniec klucz do sukcesu, czyli umiar! Tak, w tym przypadku też się sprawdza! Udowodniono, że lepiej radzimy sobie z przyswajaniem żelaza w niewielkich dawkach, za to częstszych. Próba upchania „całego żelaza” w jednym, choć wartościowym posiłku, zakończy się porażką. Organizm nie posiada tak cudnych właściwości gromadzenia. Bezmyślność w ciągu dnia nie popłaca, co zresztą jest dobrym motywatorem do wprowadzenia zdrowych, regularnych posiłków od zaraz. Zaprocentuje w przyszłości. Obiecuję.
Jestem pewna, że źródła żelaza są Wam dobrze znane, jednak dla przypomnienia wypiszę te najważniejsze. Osobiście należą do moich ulubionych. Dodatkowo spójrzcie, co kryje najwięcej witaminy C. Ktoś zaskoczony? 😉
❓ŻELAZO❓
STRĄCZKI
tofu – opakowanie 180 g – 137kcal – 9,65 mg
soja ugotowana – 180 g -300 kcal – 8,8 mg
fasola biała
soczewica czerwona
ciecierzyca
inne fasole
TO CO ZIELONE
natka pietruszki – 10 łyżeczek 60 g -22 kcal – 3,7 mg
brokuł, brukselka
wszelkie sałaty
PRZYPRAWY
kminek – 2 łyżeczki – 6,6 mg
kurkuma – 2 łyżeczki – 4,4 mg
kozieradka – 2 łyżeczki – 3,3 mg
INNE
pestki dyni
sezam oraz pasta sezamowa (tahini) – łyżeczka – 1,5 mg
siemię lniane
komosa ryżowa
kasza jęczmienna
kakao
melasa z karobu – łyżeczka – 1 mg
❓WITAMINA C❓
OWOCE
czarna porzeczka – 183 mg/100 g
truskawki, poziomki – 60-66 mg/100 g
kiwi – 59 mg/100 g
cytrusy – 50 mg/100 g
WARZYWA
czerwona papryka – 144 mg/100 g
brukselka – 94 mg/100 g
kalafior – 69 mg/100 g
szpinak – 68 mg/100 g
kapusta – 50 mg/100 g
Najlepiej sprawdzić w praktyce – na przykładzie bogatego w żelazo śniadania (9 mg). Łatwo przekalkulować kolejne wartości, nawet bardzo przybliżając, już 3 posiłki spełniają zapotrzebowanie, a co dopiero z przekąskami!
Czekoladowa owsianka z pestkami dyni, rodzynkami i truskawkami
- 6 łyżek płatków owsianych (60 g)
- szklanka mleka sojowego (250 g)
- 2 łyżki pestek dyni (20 g)
- łyżka rodzynek (15 g)
- łyżka kakao (10 g)
- łyżeczka siemienia lnianego (5 g)
- truskawki do woli
Zapotrzebowanie na żelazo wzrasta u osób aktywnych fizycznie oraz wegetarian/wegan. Według norm należy przemnożyć 10 mg u mężczyzn i 18 mg u kobiet przez 1,8 (jednak wielu specjalistów od spraw żywienia rozpatruje rekomendacje te, jako zawyżone).
Gdy nic nie działa..
Zanim zdecydujesz się na suplementację, skonsultuj się proszę z zaufanym lekarzem. Taka samoistna próba uleczenia się może jeszcze pogorszyć sytuację, bowiem nieodpowiednie dawki i rodzaj żelaza może uszkodzić śluzówkę jelita cienkiego. A to krótka droga do infekcji!
Pomogłam? Podziel się proszę tym wpisem ze światem! 😉
Chcesz nauczyć się indywidualnie, jak komponować zbilansowane wege posiłki? Zróbmy to razem – prosto i skutecznie!
EBOOK
LIDL 1700 KCAL
LIDL 2200 KCAL
BIEDRONKA 1800 KCAL
BIEDRONKA SPORT 2500 KCAL
WEGETARIAŃSKI ZERO WASTE 1700 KCAL
WEGAŃSKI ZERO WASTE 2100 KCAL
WEGAŃSKI BOGATY W ŻELAZO 2000 KCAL
Źródła:
https://www.nomeatathlete.com/iron-for-vegetarians/
https://www.vrg.org/nutrition/iron.php
BĄDŹMY W KONTAKCIE
Obserwuj fanpage bloga. Bądź na bieżąco z ciekawymi materiałami i nowymi wpisami na Facebook oraz Instagram.
3 komentarze
Według profesjonalnego programu Dietetyk 2016, 100g czerwonej papryki ma 0,6 mg żelaza. A 100 g czarnej porzeczki 1,2 mg 🙂
Tak wszysyko się zgadza :)jednak te rośliny podałam, jako fajne źródła witaminy c 😉
Aa! Nie zauważyłam, jasne przeglądając na telefonie umyka