Jak bardzo mogą różnić się między sobą składy przyprawy curry! 😯 I jak bardzo potrafi to według mojej subiektywnej opinii zepsuć smak dania!
Wzięłam pod lupę 3 marki: Dary Natury, Kamis i Prymat. 🧐 Byłam zdumiona jak mocno różnią się w nich proporcje użytych przypraw (im wyżej na liście, tym więcej danego składnika).
Spójrzcie sami. Nie chcę tu w żaden sposób reklamować konkretnej firmy. Sama ostatnio bardzo polubiłam się z ekologicznymi przyprawami Dary Natury (konkretnie uwielbiam przyprawę do rosołu oraz tę do soi, fasoli i soczewicy, które używam np. TUTAJ), jednak w przypadku curry – Dary Natury stawia mocny akcent na kolendrę i gorczycę (jak widać nie dominują one tak w pozostałych mieszankach). Mnie – jako największą fankę curry 😍 – smak ten dosłownie przytłacza i psuje moje najbardziej ukochane przepisy np.:
1. curry z batatem – największy hit bloga: TUTAJ
2. kapustę z ziemniaczkami i soczewicą curry: TUTAJ
3. curry ze szpinakiem: TUTAJ
Jestem niemal w 100% pewna, że jeśli ugotujesz któreś z tych dań po raz pierwszy i dodasz tak charakterną wersją przyprawy curry, jak Dary Natury, to możesz już nigdy nie powrócić do tych przepisów, a Biegiem do Lodówki odlajkować na FB 😉 albo… pokochać, z naciskiem na…. Co ciekawe, udowodniono naukowo, że kolendra to jedna z tych przypraw, które budzą skrajne emocje. Choć w formie suszonej, nie jest tak intensywna, to już w połączeniu z gorczycą, daje naprawdę intensywne doznania smakowe i zapachowe.
A jak na to spojrzeć od strony dietetycznej?
Przecież w curry Kamis i Prymat jest sól, a nawet cukier…
Spokojnie. Ile takiej przyprawy dodajemy do całego gara?
Nawet, jeśli użyjemy 2 łyżeczki curry (ok. 8 g), to odpowiada to 2,5 g soli – na dobre kilka porcji sosu curry. Możemy wtedy dodać nieco mniej soli.
A co z cukrem?
W 100 g przyprawy curry Prymat (gdzie jest dodany cukier) jest 15 g cukrów prostych, a w Kamis (nie ma dodanych cukrów) – 4,9 g. Czy warto przejmować się, tak znikomymi ilościami? Pytanie to postawiam do Waszej odpowiedzi 😉.
Dajcie znać czy patrzycie na takie szczegóły, jak składy mieszanek przypraw czy przygotowujecie może je sami?
EKSTRA BONUS
Mam dla Ciebie kolejny fantastyczny przepis na wegańskie curry…tym razem z białą fasolą!
PRZEPIS na curry z kapustą, koperkiem i białą fasolą – ok. 2 porcje
- 2 g cynamon
- 150 g cebula czerwona
- 10 g czosnek
- 240 g fasola konserwowa biała (lub 120 g sucha*)
- 300 g kapusta biała
- 90 g koncentrat pomidorowy/pomidory z puszki/passata pomidorowa
- garść koperku świeżego
- 10 ml olej kokosowy
- szczypta papryka chili/ostra, suszona
- 6 g curry, proszek (wszystkie przyprawy wg uznania z naciskiem na curry – ok. 2 łyżeczki)
- 3 g kmin rzymski, suszony
- 3 g koperek, suszony
- 3 g papryka słodka, suszona
- 80 ml mleczko kokosowe (tłuste z puszki/kartonu)
- chlust wody z kiszonych ogórków (opcjonalnie)
* Gorąco polecam ugotować do tego dania fasolę na świeżo. Smak jest nieporównywalny do tej z puszki!
Przygotowanie
- Fasolę gotujemy lub używamy tej z puszki (przelaną wrzątkiem na sitku), kapustę szatkujemy. Cebulę i czosnek kroimy w małe cząstki.Na rozgrzanym oleju podsmażamy delikatnie cebulkę, po chwili dodajemy czosnek, sól, pieprz i pozostałe przyprawy. Smażymy chwilę na małym ogniu.Następnie dodajemy kapustę, mleczko i pomidory. Warzywa powinny być solidnie podlane wrzącą wodą, do wysokości kapusty. Dusimy wszystko do miękkości (pod przykryciem). Pod koniec dodajemy świeży koper, ugotowaną fasolę i znów doprawiamy solą i pieprzem. Czekamy chwilę, aż całość przejdzie aromatem kopru. Można całość skropić sokiem z cytryny i dodać chlust wody z kiszonych ogórków.
1 PORCJA CURRY + NP. KASZA ORKISZOWA (100 g suchej) to ok. 690 kcal || 26 g B || 20 g T || 110 g W
Pamiętaj, że kalorie to nie wszystko! Liczy się wartość odżywcza, ale też kwestia podejścia do jedzenia i zaufania do siebie. Warto je budować, aby ostatecznie nie zamartwiać się w niesprzyjających okolicznościach, o czym pisałam tutaj.
BĄDŹMY W KONTAKCIE !
Wskakuj na Facebook oraz Instagram.
Komentuj i dziel się ze światem!
Twoja obecność z pewnością zmotywuje mnie do szerszego rozwoju bloga.
Chcesz nauczyć się, jak komponować zbilansowane wege posiłki? Zróbmy to razem – prosto i skutecznie!
➡OFERTA DIETETYCZNA
No Comments