fbpx
MIT OBALONY, ROŚLINNIE

CZY WEGANIE MAJĄ PROBLEM Z TRĄDZIKIEM? #6

Seria „Czy weganie mają problem z…” cieszy się dużym powodzeniem na blogu. Statystyki pokazują, że szczególnie mocno interesuje was, czy weganie mają problem ze wzdęciami oraz z omega-3. Co ciekawe to nie żelazo i mitologiczna anemia wegan wzbudzają najwięcej emocji! Najrzadziej wyszukujecie zaś wapń i cynk.

Pokazuje to doskonale, jak małą wagę przywiązujemy do kwestii, które bezpośrednio nie powodują u nas nieprzyjemnych dolegliwości. W końcu niedobór wapnia nie objawi się ot tak! Cynk? Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy, że jego niedobór to nie tylko białe plamki na paznokciach, ale też, np. zanik apetytu i osłabiona odporność.

 

Zanim przejdziemy do trądziku gorąco polecam wam, abyście zapoznali się ze wszystkimi wpisami z tej serii:

  1. WAPŃ
  2. ŻELAZO
  3. OMEGA-3
  4. WZDĘCIA
  5. CYNK

 

A teraz do rzeczy!

 

SYFNE JEDZENIE TO JESZCZE BARDZIEJ SYFNA SKÓRA

Zasada jest prosta. Jeśli rzeczą powszechną jest u nas burger z popularnej sieciówki na obiad, codzienne ciasteczka, batoniki, żelki, a nawet wegańskie lody, napoje gazowane czy alkohol (nie wspominając o czynnikach niedietetycznych, tj. palenie papierosów, stres czy zanieczyszczone środowisko), to oczywistością jest, że nasza cera będzie cały czas w opłakanym stanie. Nie ma tu wyjątków. Nieważne czy dieta jest wegańska, wegetariańska, bezglutenowa, ketogeniczna czy taka, jak jadały nasze babki. Syfne jedzenie daje syfne zmiany zapalne na skórze, zaczerwienienia, rozszerzone pory, nasilony łojotok oraz bolesne wypryski.

Przetworzona żywność bogata w rafinowany cukier, tłuszcze nasycone i trans zawsze będzie nasilać problemy skórne. Ci, którzy mają wypryski będą mieć ich więcej. Ci co zazwyczaj nie mają – mogą mieć chwilowe niespodzianki. Wszyscy znamy osoby o nieskazitelnej cerze, które po mocno zakrapianej alkoholem i zagryzanej chipsami imprezie budzą się z wielkim pryszczem na nosie. Pytanie tylko, jak długo muszą się z tą niedoskonałością męczyć. I tutaj w grę wchodzi genetyka…

 

 

ALE… ŻADNA DIETA NIE ZMIENI SKÓRY DO KTÓREJ PREDYSPONUJEMY

Wiem, że ta wiadomość nie jest na pierwszy rzut oka optymistyczna, ale według aktualnych danych naukowych nie ma wystarczającej ilości badań, które potwierdzałyby zależność między trądzikiem a dietą. Można to rozumieć w następujący sposób: odżywiasz się w miarę zdrowo i od zawsze masz cerę nieidealną – najprawdopodobniej nawet najbardziej ascetyczna dieta nie poprawi znacząco stanu Twojej skóry (dobra wiadomość: nie warto się zarzynać i wydawać majątku na produkty z drugiego końca świata ;)). Zaś osoby o cerze niemal nieskazitelnej, z bardzo rzadkimi tendencjami do wyprysków najpewniej nie poprawią jeszcze bardziej jej stanu za sprawą wyszukanych składników odżywczych, jak również nie pogorszą jej drastycznie niezdrowym pożywieniem. Naukowcy starają się tym samym przekazać, że nie odkryto jak dotąd substancji odżywczych z pożywienia, które w znaczący dla szerszej populacji sposób wpłynęłyby na geny odpowiedzialne za poprawę stanu cery.

 

„Dermatolodzy podkreślają: nie ma bezpośredniego powiązania między dietą a trądzikiem”

 

W związku z tym mogę już teraz śmiało odpowiedzieć na tytułowe pytanie: weganie nie mają problemu z trądzikiem na skutek wybranego przez siebie sposobu odżywiania polegającego na wykluczeniu z menu wszelkich produktów żywnościowych, które pochodzą od zwierząt.

 

Pomimo tego w sieci, szczególnie na YouTube rodzą się coraz większe spekulacje. Gros osób rekomenduje dietę roślinną, jako antidotum na niedoskonałości cery. Z drugiej strony mamy do czynienia z wysypem byłych wegan, którzy ostrzegają przed plagą wyprysków powstałych na skutek przestrzegania zasad weganizmu.

 

I wiecie co? Nie dziwią mnie tak różne stanowiska. Sama przez moment obwiniałam swój nasilony trądzik o przejście na weganizm. Było to kilka lat temu, latem, byłam bardzo początkująca w temacie, prowadziłam na sobie eksperymenty, jak będę czuć się spożywając nieograniczone porcje owoców, a dawkując ilości tłuszczów oraz białka (próba sprawdzenia słuszności tez, iż dieta 80/10/10 ma fenomenalny wpływ na zdrowie…).

 

Teraz już mam nadzieję słuszne podejrzenia, że wysypka na czole (nie były to pojedyncze bolesne wypryski, a raczej drobne, ułożone jedna przy drugiej krostki) była efektem nadmiaru, a jednocześnie braku kluczowych makroskładników. Mieszanie w to weganizmu nie ma sensu. Zasypywanie komórek cukrami, ekstra nadprogramowymi kaloriami, wynikającymi z wiecznego głodna (kto najada się owocami ręka w górę!) oraz ograniczanie zdrowych tłuszczów z orzechów, nasion, pestek, awokado, oliwy z oliwek nie ma prawa nie poskutkować pogorszeniem cery u osoby, która nigdy nie cieszyła się skórą idealną.

 

 

CZYNNIKI ŻYWIENIOWE KTÓRE MOGĄ (ALE NIE MUSZĄ) WPŁYWAĆ NA STAN CERY

 

Według niektórych badaczy epidemia trądziku wynika ze wspomnianej już tzw. „diety zachodniej”, która charakteryzuje się:

  • nadwyżką kaloryczną
  • produktami o wysokim indeksie glikemicznym, typu płatki kukurydziane, wafle ryżowe, chipsy, ciastka, kaszki manny, frytki, sklepowe puddingi o wysokiej zawartości cukru, białe pieczywo, dżemy itp.
  • nadmiernym spożyciem tłuszczów (najmniej korzystne dla zdrowia są tłuszcze nasycone oraz trans, czyli masło, smalec, tłuszcze utwardzone w produktach przetworzonych, ale też olej kokosowy, palmowy)
  • wysokim spożyciem mięsa
  • wysokim spożyciem nabiału (który powoduje m.in. wzrost czynnika IGF-1 nasilającego stany zapalne w organizmie)

 

 

Wspomina się też o tym, że dieta bogata w mięso oraz produkty odzwierzęce, dostarczająca bardzo duże ilości leucyny, powoduje kaskadę reakcji prowadzących do ponadprzeciętnej pracy gruczołów łojowych. Swoją drogą leucyna jest aminokwasem szczególnie uwielbianym przez fanów sportów siłowych oraz wszystkich tych, którym zależy na pokaźnej masie mięśniowej.

 

Bardzo dobre źródła leucyny to:
  1. odżywka białkowa (serwatkowa, kazeinowa)
  2. mleko krowie
  3. jaja
  4. ryby
  5. wieprzowina, wołowina
  6. kurczaki

 

Niektórzy do czynników zwiększających szanse na zmiany trądzikowe dorzucają jeszcze otyłość oraz zaburzenia odżywiania.

 

 

Przykro mi, ale nie wyjdę wam naprzeciw ze ścisłymi dietetycznymi rekomendacjami na trądzik. O tych paru rzeczach pojawiają się wzmianki w publikacjach, nie mniej jest to bardziej kwestia po prostu dobrze zbilansowanej, nieprzetworzonej diety, która będzie bogata w te składniki, niż celowego przyjmowania ich w większych ilościach.

 

Pamiętajmy zatem, aby spożywać żywność bogatą w:

  • karotenoidy, np. sałatę rzymską, marchew, jarmuż, szpinak, roszponkę dynię, bataty, czerwoną paprykę
  • witaminę młodości, czyli E, która jest w największych ilościach m.in. w: szpinaku, boćwinie, szparagach, czerwonej papryce, ziarnach słonecznika, migdałach, zarodkach pszennych, brokułach, dyni, jarmużu, pomidorach, marchewce i jagodach
  • cynk – najwięcej jest m.in. w boczniakach, pieczarkach, pestkach dyni, ziarnach słonecznika, sezamie, orzechach ziemnych, soczewicy, czerwonej fasoli, ciecierzycy, kaszy gryczanej i płatkach owsianych
  • probiotyki oraz prebiotyki, czyli wszelkie kiszonki, por, cebula, czosnek, szparagi, cykoria, otręby, banany (dbajmy o oś jelita-mózg-skóra)

 

 

Dajcie znać, jakie jest wasze zdanie i doświadczenie w tym temacie?

 

Roślinne propozycje z ebooka – pyszne, odżywcze i gotowe w mig!

 

Chcesz nauczyć się indywidualnie, jak komponować zbilansowane wege posiłki? Zróbmy to razem – prosto i skutecznie!

 OFERTA DIETETYCZNA

 

Potrzebujesz planu żywieniowego, z którym możesz ruszyć już TERAZ?

 2-TYGODNIOWY JADŁOSPIS WEGAŃSKI 2100 kcal

2-TYGODNIOWY JADŁOSPIS WEGAŃSKI 1700 kcal wraz z modyfikacjami WEGETARIAŃSKIMI

 

A może szukasz inspiracji i wiedzy?

Poznaj swoją kobiecość i walory roślinnego odżywiania dopasowanego do cyklu miesiączkowego. Raz na zawsze pożegnaj się z wahaniami nastrojów i PMS!

32 ROŚLINNE PRZEPISY EBOOK DLA KOBIET “W zgodzie z cyklem menstruacyjnym”

 

Literatura:
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29633388
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27136757
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31284694
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22870349

 

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply